
Kaspersky Lab jest największą w Europie firmą z branży antywirusowej dostarczającą ochronę przed zagrożeniami IT, łącznie z wirusami, oprogramowaniem spyware i crimeware, hakerami, phishingiem oraz spamem. Firma znajduje się w światowej czwórce dostawców ochrony dla użytkowników końcowych. Produkty Kaspersky Lab charakteryzują się znakomitym współczynnikiem wykrywalności oraz bardzo szybkim czasem reakcji na pojawianie się nowych zagrożeń dla użytkowników domowych, małych i średnich firm, korporacji a także dla użytkowników urządzeń mobilnych. Z technologii Kaspersky Lab korzysta wielu dostawców rozwiązań służących do ochrony IT na całym świecie.
O zagrożeniach w IT mówi się bardzo wiele. Otaczamy się coraz większą ilością urządzeń podatnych na ataki tzw. “złośliwego oprogramowania”. Co więcej duża część skutecznych aktów zainfekowania urządzeń odbywa się z czynnym udziałem nieświadomego użytkownika. Coraz częściej na celowniku atakujących znajduje się też Facebook. Zainteresowany tematem trafiłem na fanpage “Kasperskiego” i… zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony wzorowym podejściem i realizacją komunikacji na Facebooku.
Na pytania odnośnie działań Kaspersky Lab na Facebooku zgodził się odpowiedzieć Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego, Kaspersky Lab Polska
Co chcieliście osiągnąć zakładając własną stronę na Facebooku?

Piotr Kupczyk, Kaspersky Lab Polska
Czy ktoś z Państwa firmy na bieżąco komunikuje się z klientami poprzez Facebooka? Jak wygląda ta komunikacja?
Na bieżąco komunikacją z klientami i fanami na Facebooku zajmują się dwie osoby – ja oraz Maciej Ziarek, analityk zagrożeń. Ja odpowiadam za całość komunikacji ogólnej, natomiast Maciej zajmuje się tematami dotyczącymi zagrożeń IT, pisaniem felietonów (tylko z myślą o Facebooku) i komentowaniem bieżących wydarzeń związanych z bezpieczeństwem. Staramy się, aby komunikacja na Facebooku miała inną formę niż to, co robimy na naszych stronach korporacyjnych: www.kaspersky.pl oraz www.viruslist.pl. Kładziemy spory nacisk na formę bezpośrednią i ogólnie rozumiany luz. Przywiązujemy dużą wagę to tego, by każdy fan otrzymywał odpowiedź na swoje pytanie. Nie zaprzestajemy komunikacji z fanami po godzinach pracy firmy i w weekendy. Jeżeli chodzi o treści, które publikujemy na naszej firmowej stronie na Facebooku, są to głównie bieżące informacje dotyczące bezpieczeństwa. Nie unikamy także promowania naszych produktów, jednak staramy się, aby działalność taka zawsze miała formę konkursu, w którym fani mogą wygrać same produkty, jak i nasze gadżety. Zdarza nam się również publikować ciekawostki, które można znaleźć w internecie, jednak staramy się, by były one choć w minimalnym stopniu związane z działalnością naszej firmy. Celem nadrzędnym, jeżeli chodzi o publikowane prze nas treści, jest to, by było ciekawie.
Działając na Facebooku, czy posiadacie Państwo jakieś określone cele?
Głównym celem założenia strony firmowej na Facebooku była możliwość bezpośredniej komunikacji z użytkownikami. Patrząc na sprawę długoterminowo, zależy nam na zdobyciu grupy fanów, którzy będą świadomi bezpieczeństwa informatycznego i będą chcieli dzielić się tą wiedzą ze swoimi znajomymi. Wpisuje się to w naszą działalność edukacyjną, do której od początku istnienia firmy przykładamy dużą wagę (przykładem może być prowadzona przez nas Encyklopedia Wirusów VirusList.pl, gdzie każdy może znaleźć merytoryczne i w dużym zakresie „odbrandowione” informacje o bieżących zagrożeniach). Nie celujemy w konkretną liczbę fanów i nie staramy się zdobywać ich „na siłę”, tylko po to, by liczba była okazała. Zależy nam na fanach, którzy „lubią” naszą stronę dlatego, że znajdują tam ciekawe dla nich informacje. Oczywistym jest, że długoterminowo liczymy także na zwiększenie sprzedaży, jednak nie jest to cel nadrzędny utrzymywania strony na Facebooku. Przede wszystkim stawiamy na komunikację bezpośrednią.
Co Was przekonało/zachęciło do skorzystania z Facebooka?
Ciężko byłoby upierać się, że nie wzięliśmy pod uwagę ogólnych trendów na rynku. Każda licząca się firma powinna korzystać z możliwości komunikacyjnych, jakie dają media społecznościowe. Możemy się pochwalić bardzo dobrą rozpoznawalnością marki oraz niemal ciągłą obecnością w mediach i byłoby błędem, gdybyśmy nie dodali do tego Facebooka. Jeżeli miałbym wskazać tylko jeden powód założenia strony firmowej, byłyby to z pewnością możliwości komunikacyjne oraz promocyjne (przede wszystkim w formie konkursów dla fanów).
Na pytania odpowiadał Piotr Kupczyk, dyrektor działu prasowego, Kaspersky Lab Polska
Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie Kaspersky Lab. Najświeższe informacje o zagrożeniach internetowych można znaleźć w Encyklopedii Wirusów prowadzonej przez Kaspersky Lab.
Firma jest też obecna na Twitterze, Blipie i YouTube
Twoja Firma na Facebooku. Angażuj i zdobywaj fanów dzięki ofercie Megafoni.